Hoşgeldiniz Esrarengiz.NET | Türkiyenin En iyi Webmaster Platformu

Webmaster Forum - Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi webmaster topluluğumuza katılın.
  • Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir,
  • diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını WF ile yapabilirsiniz.
  • Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?
  • Webmasterlik Nedir? ve Nasıl Webmaster Olunur?

Esrarengiz.NET

Moderator
    Forum
    539
    Tepki
    47
    Web
    esrarengiz.net
    Meslek
    webmaster
    Webmaster Nedir?
    Bugün Webmaster nedir? ve nasıl webmaster olunur. konumuzu ele alacağız.
    • Webmasterlik nasıl yapılır?
    • webmaster nasıl olunur?
    • webmaster olmak için gerekenler?
    • Webmasterların Bilmesi Gerekenler?
    Öncelikle Webmaster kimdir ve neler yapar önce bi tanıyalım.

Webmaster kimdir?
    Webmaster, İsminin Kısatması (Wm)dir. Master sözcüğü ingilizcede kelimesi bu terimde uzman anlamında kullanılmakdadır.Webmaster Olarak web alanında uzman kişilere verilen bir unvandır. Tabi bu ünvanlarında alt unvanları vardır; mesala Web yazılımcı, web tasarımcı gibi. Uzman bir web yazılımcısı, tasarım yapamasa da bir tasarımın nasıl olması gerektiğini, ne gibi özellikler taşıması gerekeceğini bilir. Çünkü bu sektöre yıllarını vermiş bir webmaster olarak bilgi birikimini kazanmıştır. Aslında Bu durum web tasarımcısı içinde aynı şekildedir. Böyle bir tanım şu soruyu akla getiriyor akıllarda; Peki Tasarım ve Yazılım bilgisi olmayan fakat her şeyin nasıl olması gerektiğini bilen biri de Webmaster unvanına sahip olabiliyormu? Eğer ki, hem projeyi hem projede çalışan kişileri yönetecek ve yönlendirecek bilgi ve birikime sahip ise o kişide Webmaster oluyor. Tabi bu benim şahsi görüş ve tanımım. Bir tanımda şahsi görüş olur mu? Evet, Webmaster kelimesi ile ilgili birçok tanımla karşılaşabilirsiniz. Buda benim kendime göre tanımımdır.

Nasıl Webmaster Olurum?
    Webmaster olmak çok kolay olmadığı gibi çok zor bir meslekte değildir aslında. Her işte olduğu gibi bu işte de sabır ve azim gerektidir. Her şeyden önce, bu kararı aldığınız andan itibaren web sitelerine karşı bakış açınız tamamen değişmelidir. Çünkü siz artık bir kullanıcı değil bir üreticisiniz. Gördükleriniz aynı olacak belki ama anladıklarınız farklı olacak. Neyin nasıl olduğu ve başarılı sitelerde ne gibi farklılıkların olduğunu gözlemlemelisiniz. Daha sonra blog oluşturma, web sitesi oluşturma ve yönetim araçları gibi kullanımı basite indirgenmiş yazılımları kullanarak inceleyin. Bir şeyi yapmadan önce onun ve benzerlerinin nasıl işlediğini anlamak başarı açısından çok önemlidir.
    Hayalden Çizime, Çizimden Uygulamaya gibi..

Profesyonel bir web projesinin teknik olarak ilk basamağı photoshopdur. Burada öncelikle hayal edilen veya kağıt üzerinde tasarlanan ara yüz çizilerek ne istendiği gözle görülür bir hal alır. Daha sonra bu işin HTML ve CSS kodlanması vardır. Çizim uygun şekilde kesilerek ara yüz kodlaması yapılır. Daha sonra varsa javascript etkileşimleri uygulanır. ve yazılım aşamasına geçilir. Yazılım aşamasında, veritabanı (MySQL gibi.) ve sunucu tabanlı kodlamalar(PHP gibi.) yapılır.

Bunlar profesyonel bir projede uygulanması gereken adımlardır. Peki ya ben size ne anlatmak istedim? Ben size işleme adımlarını gösteriyorum ki, öğrenmeniz gereken adımları bilin. Teknik olarak öğrenmekten veya nereden öğreneceğinizden bahsetmiyorum. Size lazım olan; bir yol haritası ve can dostunuz Google. Ben size haritanızı göstermeye çalışıyorum. Gerisi sizin sabır ve azminize bağlıdır. Belki, kurs veya özel ders ile öğrenmeyi düşünebilirsiniz. Bu durum tabi ki öğrenmeyi hızlandırabilir (Kişi veya kuruma göre değişir.). Ama bunu asla bir mecburiyet olarak görmeyin. Yapmaya karar verin ve sabırla o kararınızdan dönmeyin. Bu arada çok önemli bir nokta olan SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) konusundaki gelişmeleri takip etmeyi unutmayın.

Moderatörün son düzenlenenleri:
    Forum
    163
    Tepki
    12
    Meslek
    yok
    Tüm wm cilere selam olsun burdan gören herkeze yine bilgi ediniyoruz Esrarengiz den :)

instagram takipçi satın al smm panel fenerbahçe haberleri instagram türk takipçi paketleri