Hoşgeldiniz Esrarengiz.NET | Türkiyenin En iyi Webmaster Platformu

Webmaster Forum - Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi webmaster topluluğumuza katılın.
 • Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir,
 • diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını WF ile yapabilirsiniz.
 • Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?
 • Schema.org Yapısal Veri Nedir?

  Katılım
  31 Ara 2017
  Forum
  961
  Tepki
  1
  Puan
  17
  Konum
  KKTC
  Genellikle Schema olarak anılan schema.org, sayfanızın SERP’lerde (arama motoru sonuç sayfalarında) daha iyi ifade edilmesini sağlamak amacıyla HTML’nize ekleyebileceğiniz belirli bir tag ya da mikro veri sözlüğüdür.

  Kod:
  <div itemscope itemtype=”https://schema.org/Book”>

  <span itemprop=”name”> Inbound Marketing ve SEO: NettaCompany Blog</span>

  <span itemprop=”author”>NettaCompany</span>

  </div>
  Schema.org Yapısal Veri Nedir?

  Schema.org; Google, Bing, Yandex ve Yahoo arasındaki iş birliğinin sonucunda ortaya çıkmıştır! Schema.org’u arama motorlarının içeriklerinizi daha iyi anlamalarını ve mümkün olan en iyi arama sonuçlarını sunmalarını sağlayacak gerekli bilgileri edinmenize yardımcı olmak adına kullanabilirsiniz. HTML’ye Schema markup’unu eklemek, sayfa başlığı altında görüntülenen snippetleri zenginleştirerek sayfanızın arama motoru sonuç sayfalarında görüntülenme şeklini geliştirir.  Yukarıdaki ilk arama sonucunda görüldüğü üzere hem yıldız derecelendirmesi hem de yayın tarihi mevcut. Bunların ikisi de Schema kullanarak eklenebilir. İkinci örnekte ise zengin snippetler yok, sadece bir meta açıklaması ya da Google tarafından seçilen diğer bilgiler mevcut. Zengin bir snippete sahip olmak için kullanmanız gereken kod şöyledir:

  Kod:
  <div itemprop=”aggregateRating” itemscope itemtype=”https://schema.org/AggregateRating”>  <span itemprop=”ratingValue”>[Aggregate rating given]</span> stars –   <span itemprop=”reviewCount”>[Number of reviews]</span> reviews</div>
  Kendi kodunuzu oluşturmak istiyorsanız Google’nin Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı aracını kullanabilirsiniz:

  [IMGhttps://www.nettacompany.com.tr/wp-content/uploads/2018/01/Schema-org-yapisal-veri.png[/IMG]

  Schema microdata ve yapısal veriler arasındaki fark nedir?

  Yapısal veriler, adlandırma yöntemiyle arama motorlarının içeriklerinizi kategorize ederek dizine eklemesine yardımcı olan bir sistemdir. Microdata ise HTML5 ile çalışan bir yapısal veri biçimidir. Schema.org, microdata tagler için belirli tanımlar sunan bir projedir.

  Schema, Open Graph’ın yerini tutabilir mi?

  Open Graph, Facebook tarafından kullanılan bir işaretleme türüdür ve resim, açıklama gibi bilgileri ayrıştırmaya yarar. Schema, Open Graph’a göre daha ayrıntılı seçenekler listesi sunar. İkisi birlikte kullanılabilir fakat Open Graph, Schema’nın yerine kullanılamaz.

  En İyi SEO Uygulamaları

  Schema’nın desteklediği öğe türleri

  Yapısal veriler ile ürünlerden tutun tariflere kadar her türlü öğeyi işaretlemek mümkündür. Genellikle aşağıdakilerle ilgili bilgi sağlamak amacıyla kullanılır:
  Kreatif çalışmalar
  Etkinlikler
  Organizasyonlar
  Kişiler
  Yerler
  Ürünler
  Bu öğelerin her birini daha ayrıntılı olarak tanımlayabilirsiniz. Örneğin “kreatif çalışmalar” kategorisi altında bir kitap, bir ada, yazara ya da isbn numarasına sahip olabilir.

  Schema kullanan arama motorları

  Schema; Google, Bing, Yahoo ! ve Yandex tarafından kabul görmektedir ve korunmaktadır. Diğer arama motorlarının ise Schema’yı kullanıp kullanmadıkları çok belirgin değil.

  Yapısal verilerin sıralamalara etkisi

  Yapısal verilerin sıralamaları etkileyip etkilemediği çok büyük bir tartışma konusudur. İşin aslı, sıralamaları geliştiriyor diyebilmek için kullanabileceğimiz net bir kanıt yok. Fakatdaha kapsamlı ve zengin bir snippetin ziyaretçilere daha çekici geldiği ve daha iyi tıklanma oranları yaratacağına dair birçok gösterge var. Schema ile çeşitli denemeler yaparak kitlenizin nasıl tepkiler verdiğini takip ederek en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

  Schema’yı diğer yapısal verilerle kullanma

  Schema, RDFa ve JSON-LD ile birlikte kullanılabilir, fakat mikro formatlar tarafından desteklenmez.

  Kaynak : https://www.nettacompany.com.tr/sche...eri-nedir.html
   
  Katılım
  5 Tem 2019
  Forum
  3
  Tepki
  1
  Puan
  2
  Konum
  Alger
  Meslek
  livreur
  Daha iyi bir şey yok, çünkü aynı soruyu cevaplamadık. Değişkenlere göre bir model, diğerlerinin değişmeden (veya belki de rastgele değerleri alarak) değişmeden evrimi iyi tanımasını sağlar; Küresel bir model (biri bunu yapabildiği zaman) küresel bir sonuç verir.
   
  instagram takipçi satın al smm panel fenerbahçe haberleri instagram türk takipçi paketleri
  Üst