Hoşgeldiniz Esrarengiz.NET | Türkiyenin En iyi Webmaster Platformu

Webmaster Forum - Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi webmaster topluluğumuza katılın.
 • Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir,
 • diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını WF ile yapabilirsiniz.
 • Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?
 • Osmanlı-Çad ilişkileri: Abeşe Türkleri kimdir?

  Admin

  Admin
  Katılım
  19 Ara 2017
  Forum
  1,228
  Çözümler
  1
  Tepki
  502
  Puan
  428
  Yaş
  34
  Konum
  Esrarengiz
  Web
  esrarengiz.net
  Meslek
  Web
  Osmanlı-Çad ilişkileri: Abeşe Türkleri kimdir?

  Sudan, Çad ve Tunus'u kapsayan Afrika turuna çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çad'ın başkenti Encemine'de Afrikalı Türkler' in sevgi gösterileriyle karşılandı.

  814552.jpg

  Havalimanından çıkışında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, "Abeşe" olarak da bilinen, 200 Çadlı Türk selamladı. Erdoğan, ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak ve adını haykırarak sevgi gösterisinde bulunan Abeşelere makam otomobilinin camından el sallayarak karşılık verdi. Abeşeler, "Türkiye'nin Çad'daki ailesi, Türkiye'nin bahçesi size hoşgeldiniz diyor" pankartı açtı.

  Peki Abeşe Türkleri kimlerdir? Osmanlı-Çad ilişkileri nasıl seyretmiştir? 

  Abeşe Türklerinin tarihi geçmişi Osmanlı Devleti'nin bölgede hüküm sürdüğü yıllara dayanıyor. 

  Türkiye ile Çad arasındaki ilişkiler 16. yüzyıla dayanıyor, 1911-1913 yıllarında ise Yüzbaşı Rıfkı Erer komutasında yaklaşık 100 Osmanlı askerinin, başkent Encemine'nin kuzeyine kadar gelerek, sömürgeci güçlere karşı mücadele ettiği biliniyor.

  Osmanlı arşivinde Abeşe Türklerine ve iki ülke ilişkilerine dair çok sayıda belge mevcut. Çad'ın kuzeyindeki Ouaddai bölgesinde Ouara ve Abeşe'ye bağlı kentlerde de Osmanlı izlerine rastlamak mümkün. Abeşe Türkleri bu bölgelerde yaşamaktaydı. Ülkede Abeşe ve diğer Türk kökenli ailelerde Türkay ve Remzi isimlerinin hala kullanılması ülkede Osmanlı izlerinin kaldığını gösteriyor. Çad'da Türklerden kalma kırmızı tuğla üretimi de yaygın olarak devam ediyor.
   
  instagram takipçi satın al smm panel fenerbahçe haberleri instagram türk takipçi paketleri
  Üst