Hoşgeldiniz Esrarengiz.NET | Türkiyenin En iyi Webmaster Platformu

Webmaster Forum - Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi webmaster topluluğumuza katılın.
 • Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir,
 • diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını WF ile yapabilirsiniz.
 • Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?
 • Google Özel Arama Motoru Nasıl Oluşturulur

  Esrarengiz.NET

  Moderator
  Katılım
  19 Ara 2017
  Forum
  539
  Tepki
  47
  Puan
  27
  Konum
  16 | Bursa
  Web
  esrarengiz.net
  Meslek
  webmaster
  Google Özel Arama Motoru Nasıl Oluşturulur
  Siteme arama moturu nasıl kurabilirim diyenler için en basit yöntem. Arama moturu nasıl oluşturulur ve neler yapmam gerekiyor işte detaylar.
  Web sayfalarınızda site içi arama bölümünün olması kullanıcılarınızın aradığını kolay bulmasını sağladığı gibi arama motorları içinde önemli bir kriterdir. Bu makalemizde web sayfalarınız için Google Özel Arama Motoru (custom search engine) oluşturma ile alakalı bilgiler vereceğiz.
  google.png
  Google Özel Arama Motoru oluşturmak için Google hesabınız ile CSE Adresinde Oturum açın. Karşınıza gelen sayfada Özel Arama Motoru Oluştur seçeneğine tıklayarak işleminize devam edin.
  google-ozel-arama-motoru.jpg
  Bir sonraki aşamada ise arama yapılacak site adresinizi, Google Özel Arama Motorunuzun dil seçeneğini ve arama motorunuza isim vererek işlemimizi tamamlıyoruz.
  google-ozel-arama-motoru1.jpg
  Artık arama motorumuz kullanıma hazır. Kodu al seçeneğini kullanarak Google Özel Arama Motoru için gerekli kodu alarak sitemize ekleyebiliriz. Kodu sitenize eklemeden önce ise bahsedeceğim bir kaç adımı uygulamanızda fayda var.
  google-ozel-arama-motoru2.jpg
  Bundan sonraki aşamalarda ise Google Özel Arama Motorunuz ile alakalı görsel değişiklikler yapabilirsiniz. Ancak bu aşamalara geçmeden önce bazı değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Arama motorunuzda herhangi bir arama yapıldığı zaman bunun yeni bir pencerede sonuç olarak görülmesi gerekmektedir. Bunun için ise ufak bir düzenleme yapacağız.
  google-ozel-arama-motoru3.jpg
  Görünüm ve tarz seçeneğine tıklayarak açılan pencereden Düzen sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza gelen alanda Google tarafından barındırılan seçeneğini işaretleyip hemen alt kısmındaki kutucuklardaki yeni pencere seçeneğini işaretliyoruz. Kaydet ve Kodu al seçeneğine tıklayarak kodumuzu almış oluyoruz.

  Özelleştir seçeneğini kullanarak arama motorunuzu özelleştirebilirsiniz. Ayrıca Google Özel Arama Motoru sayesinde Adsense üzerinden de gelir elde edebilirsiniz. Bunun için ise yapmanız gereken adım ise çok basit. Sol kısımdaki menüden Kurulum seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza gelen sayfada Para kazanın sekmesine tıklıyoruz ve Arama Motorundan Para Kazanma seçeneğini açık yapıyoruz.
  google-ozel-arama-motoru4.jpg
   
  Moderatörün son düzenlenenleri:
  instagram takipçi satın al smm panel fenerbahçe haberleri instagram türk takipçi paketleri
  Üst