Hoşgeldiniz Esrarengiz.NET | Türkiyenin En iyi Webmaster Platformu

Webmaster Forum - Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi webmaster topluluğumuza katılın.
 • Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir,
 • diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını WF ile yapabilirsiniz.
 • Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?
 • ETA Örgütü neden kuruldu?

  Admin

  Admin
  Katılım
  19 Ara 2017
  Forum
  1,228
  Çözümler
  1
  Tepki
  502
  Puan
  428
  Yaş
  34
  Konum
  Esrarengiz
  Web
  esrarengiz.net
  Meslek
  Web
  ETA Örgütü neden kuruldu?
  Bask Yurdu ve Özgürlük ya da ETA İspanya ve Fransa sınırları içinde yaşayan Bask kökenli topluluğa ait bağımsız bir devlet kurma amacı güden Marksist-Leninist, ayrılıkçı örgüttür.
  ETA İspanya ve Fransa'daki Baskların bağımsız bir devlet kurma amacıyla kurulan Marksist-Leninist ideolojiye sahip ayrılıkçı bir örgüttür. 

  1959 yılında Franco diktatörlüğüne karşı kurulan örgüt, İspanya'nın kuzeydoğusundaki ve Fransa'nın güney batısındaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için 1968 yılından bu yana faaliyetlerde bulundu. Zaman içinde kültürel hakların savunuculuğu düzleminden, silahlı eylem biçimine yönelen örgüt 1979'da hükümet tarafından Bask Bölgesi'nde yaşayan yaklaşık iki milyon kişiye önemli ölçüde özerklik tanınmasına rağmen tam bağımsızlık için silahlı mücadeleye devam etti.
  814457.jpg

  Batasuna ismiyle bilinen ve şu an yasaklanmış durumda olan parti de örgütün siyasi kanadını oluşturmaktaydı. Bu parti Bask Bölgesi'nde oyların genelde %10 ile %20'sini toplamaktaydı. Ayrıca 1968'den bu yana düzenlediği eylemlerle 850 kişinin ölümüne neden olan ETA, İspanya'nın yanı sıra Avrupa Birliği ve ABD tarafından da terör örgütleri listesine alındı. ETA, 24 Mart 2006'da yapılan ateşkesi ihlal etmiş ve 30 Aralık 2006'da Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı'nda bir bombalı saldırı gerçekleştirdi. 9 Nisan 2017 'de artık tamamen silahları bırakıp silahların bulunduğu 8 adet depoyu soyledi ve süresiz ateskes ilan etti ETA, 1968-2011 yılları arasında toplam 829 kişinin ölümünden sorumlu tutulmaktadır.

  5 Eylül 2010 tarihinde bundan böyle 'demokratik' yollarla mücadele edeceğini ve silahlı mücadeleyi bıraktığını ilan eden ETA 10 Ocak 2011 kalıcı ateşkes ilan ettiğini duyurdu. Ancak hükumet ETA'dan ateşkes değil, silah bırakmasını istediklerini vurguladı. 20 Ekim 2011 ETA, silah bırakma kararı aldığını açıkladı. ETA, 8 Nisan 2017 tarihi itibarı ile tamamen silahsızlandı.
   
  instagram takipçi satın al smm panel fenerbahçe haberleri instagram türk takipçi paketleri
  Üst