Hoşgeldiniz Esrarengiz.NET | Türkiyenin En iyi Webmaster Platformu

Webmaster Forum - Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi webmaster topluluğumuza katılın.
 • Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir,
 • diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını WF ile yapabilirsiniz.
 • Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?
 • D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

  Katılım
  22 Ara 2017
  Forum
  21
  Tepki
  1
  Puan
  0
  Konum
  bursa
  Meslek
  sohbetçi
  D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?
  d-vitamini-eksikligi-belirtileri-nelerdir.jpg

  D vitamini özellikle kemik sağlığı için en önemli vitaminlerden biridir. Özellikle güneş ışığı ile açığa çıkan bu vitamin ülkemizde eksikliği hissedilen vitaminlerden arasındadır.Güneş ışığına maruz kalma süremiz oldukça az. özellikle kış aylarında bu oran daha da düşmektedir. Bu yüzden D vitamini eksikliği belirtilerini okuyarak buna karşı önlem almanızı tavsiye ediyoruz.Zira D vitamini gıdalardan almak çok zordur. Güneş ışığında güneşlenmek gerekmektedir.Şimdi bu 6 maddeye göz atalım:

  1: Kemik Ağrıları
  D vitamini kemiklerin kalsiyum emilmesine yardımcı olur ve kemik büyümesi ve sağlamlığı için gereklidir.Fakat yeterince D vitamini bulunmazsa kemiklerde zayıflama ve dolayısıyla kemik ağrıları meydana gelmektedir.

  Genellikle bel çevresinde başlayan bu ağrılar genel olarak vücuda yayılabilir. Özellikle merdivenlerden çıkarken ağrı çekiyorsanız D vitamini eksikliğinden şüphelenebilirsiniz.

  2: Kas Zayıflığı
  Kaslar D vitamini reseptörleri ile doludur.D vitamini eksikliği kas zayıflığına sebep olabilir.Aynı zamanda kasların sıkılaşması esnasında kemiklerdeki kalsiyum kas içlerine gelmektedir.Bu yüzden kalsiyum ve D vitamini eksikliğinde kas zayıflığı meydana gelebilmektedir.

  3: Psikolojik Etkenler
  D vitaminin görevlerinden biri de ruh hali, sosyal davranış ve karar vermeye yardımcıbir beyin kimyasalı olan triptofanın serotonin’e dönüşümünü denetler.D vitamini düşüklüğünde ise bu faktörlerden geri kalabilirsiniz. Bu yüzden beyin sağlığı açısından da D vitamini önemli bir vitamindir. Bu eksiklik moralsizlik,kararsızlık,sosyo psikolojik bozuklukların sebebi olabilir.

  4: Zayıf Bağışıklık
  D vitamini vücut savunmasında görev alan T hücrelerine yardımcı olmaktadır.

  Beyaz kan hücreleri ( antikor) üretiminde görev almaktadır.Beyaz kan hücrelerinin antibakteriyel özelliklerini arttırmaktadır.

  Bu bilgilerle birlikte erken hastalanma, düşük bağışıklık sistemi gibi sorunlar yaşıyorsanız D vitamini eksikliğiden şüphelenebilirsiniz.

  5:Depresyon:
  D vitamini eksikliğinde görülen depresyon çok şiddetli olmayabilir ve daha çok kendinizi “nedensiz olarak hüzünlü hissetmeniz olarak” tanımlanabilir. Bunun nedeni, beyinde üretilen ve ruh halinin düzenlenmesinde kullanılan serotonin seviyesinin D vitamini eksikliğine bağlı olarak düşmesidir.

  Bu alanda yapılmış pek çok çalışma var. Örneğin 2006 yılında 80 yetişkinin katılımıyla yapılan bir araştırmaya göre yeterince D vitamini almayanlar diğerlerine oranla depresyona 11 kat daha yatkın.

  6. Solunum Yolu Enfeksiyonları
  Tekrarlayan solunum yolu sorunları D vitamini eksikliğinin belirtileri olabilir.Bağışıklık sistemi ve antikor üzerinde etkileri sebebiyle D vitamini azlığında solunum yolu enfeksiyonları,öksürük gibi sorunlara yol açabilmektedir.

  Çocuklar üzerinde D vitamini çok önemlidir. Özellikle küçük yaşlarda D vitamini eksikliğinin en büyük belirtisi kemik yapısının düzensiz olmasıdır. Özellikle bacakların çarpık ve şekil bozukluğu en büyük belirtilerindendir. Küçük yaşlarda eksik D vitamini ilerde tedavi edilemeyecek sorunlara yol açabilir.

  Yapmanız gerekenler süt ve süt ürünleri , bol bol balık tüketmek ve imkanınız oldukça vücudunuzun güneş ışığından faydalanmasını sağlamalısınız.Bu yazılan maddeler sadece yaşlı insanlar için değil, genç yaşlardaki insanlar için de önemlidir. Gençlik yıllarında depo edilemeyen D vitamini ilerki yaşlarda kemik erimesi gibi sorunlar yol açabilir. Özellikle bayanların daha çok dikkat etmesi gerekiyor. Hamilelik zamanlarında bu vitaminler çocuklara geçmektedir. Kötü beslenme ve güneş ışığından az faydalanmak D vitamini eksikliğine sebep olabilmektedir.

  Ek olarak B12 vitamini eksikliği adlı yazımızı okumak için tıklayınız: https://gidabilinci.com/d-vitamini-eksikligi-belirtileri-nelerdir

  Mutlu ve sağlıklı günlere…. Gıda Müh. Emir Kaboğlu

  Kaynak: https://gidabilinci.com/d-vitamini-eksikligi-belirtileri-nelerdir
   
  instagram takipçi satın al smm panel fenerbahçe haberleri instagram türk takipçi paketleri
  Üst