Hoşgeldiniz Esrarengiz.NET | Türkiyenin En iyi Webmaster Platformu

Webmaster Forum - Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi webmaster topluluğumuza katılın.
 • Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir,
 • diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını WF ile yapabilirsiniz.
 • Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?
 • Teknoloji Bloğu Nedir? Nasıl Açılır?

  Katılım
  1 Nis 2020
  Forum
  1
  Tepki
  2
  Puan
  1
  Yaş
  28
  Konum
  İstanbul
  Meslek
  wm
  Teknoloji bloğu oluşturma, potansiyel olarak değerli bir okuyucu kitlesi oluştururken uzmanlığınızı paylaşmanın harika bir yoludur. Çeşitli teknolojik gelişmeler ve içerikler için diğer kullanıcılara rehberlik etmeye yardımcı olabilirsiniz.

  Teknoloji bloğu oluşturarak ayrıca içeriğinizden para kazanabilirsiniz. Hizmetlerinizi pazarlamak için bloğunuzu kullanabilirsiniz. Teknoloji blogları teknik olmayan bloglarla aynı genel özelliklere sahip olsa bile yazma tekniğinizi iyileştirmek teknolojik içerikleri daha erişebilir hale getirir.
  İçindekiler
  • Teknoloji bloğu nasıl oluşturulur?
   • 1. Niş Bulmak
   • 2. Özgün Blog Adı Seçmek
   • 3. Temel Bilgileri Edinmek
   • 4. İçerik Oluşturmak
   • 5. Trafiği Yükseltmek
   • 6. Para Kazanmak
  Teknoloji bloğu nasıl oluşturulur?
  Teknoloji bloğu oluşturmak için ilk adım bir niş seçmek olacaktır. Daha sonra blog platformunu seçmelisiniz. Ardından bir alan adına karar vermelisiniz. Son olarak hosting hizmeti satın alarak teknoloji bloğunuzu herkes tarafından ziyaret edilebilir hale getirmelisiniz.
  1. Niş Bulmak
  Teknoloji sürekli değişir. Her zaman eskimiş bir şeyin yerini alacak yeni bir teknoloji parçasının varlığı söz konusudur. Bu nedenle bir teknoloji bloğu sahibi olmak kötü bir fikir değildir. Teknolojiyle ilgileniyorsanız iyi bir teknoloji bloğunu nasıl oluşturacağınızı merak edebilirsiniz.
  İlk seçeneğiniz nişinizi seçmek olacaktır. Bu, ilgilenebileceğiniz belirli bir konudur. Teknoloji çok geniş bir alandır. Daha az rekabeti olan ama yine de iyi bir hedef kitleye sahip olmak için yeterli olan bir şeye odaklanmak istersiniz.
  Teknoloji söz konusu olduğunda en iyi niş belirli bir teknoloji türüne odaklanmak olabilir. Bir PC oyuncusu olmanız durumunda PC donanıma bakabilir ve inceleyebilirsiniz. Akıllı telefon meraklıları için iPhone veya Android teknolojisine odaklanabilirsiniz.
  Durum ne olursa olsun hoşunuza giden bir niş istemeniz gerekir. Ancak kitlesi olmadığı için o kadar spesifik olamaz. Google Trends kısmına bakın. Nişinizin tutarlı bir arama sonucu var mı? Yükselişte mi? Yükselişte ise adım atmak için tamda zamanı olabilir.
  Niş bulmakta zorlanıyorsanız teknoloji haberleri ilgi çekici olabilir. Teknoloji haberleri ile ilgili takip edilecek pek çok farklı kaynak vardır. Bu kaynakları takip ederek düzenli olarak teknoloji haberleri yayınlayabilirsiniz. Böylece niş bulma derdine düşmeden bir haber sitesi olmayı başarabilirsiniz.
  Teknoloji haberleri ile ilgili bir site açmanın avantajı sürekli ziyaretçi akışı sağlayabilecek olmasıdır. Dezavantajı ise güncel kalmak ve sürekli içerik girişi yapmaktır. Eğer sürekli içerik girişi yapabileceğinize inanmıyorsanız teknoloji haberleri gibi bir kategoriyle uğraşmamalısınız.
  ozgun-blog-adi-secmek.png

  2. Özgün Blog Adı Seçmek
  Şimdi blog adınızı oluşturmak gibi eğlenceli bir kısma geleceksiniz. Kısa, hoş ve hedef kitleniz ile alakalı bir ad seçmelisiniz. Bir teknoloji bloğu için ad seçerken akılda kalıcı olmasına dikkat etmelisiniz. Biraz ilham almak için internet üzerinde araştırma yapabilirsiniz.
  Aklınızda bir blog adı belirledikten sonra sitenizi kurma zamanı gelir. Bunun için çok fazla endişe etmenize gerek yoktur. WordPress kullanarak bir blog oluşturmak son derece kolaydır. Bunun için internet ortamında çok farklı içerikler bulabilirsiniz.
  Bazı hosting satıcıları tek tıklama ile WordPress kurulumu gibi hizmetler sunmaktadırlar. Dolayısıyla bu tür bir hosting firmasıyla çalışmayı tercih ederek iyi bir hizmet almaya çalışabilirsiniz. Hosting firması seçerken çeşitli indirimlerden yararlanmayı ihmal etmemelisiniz.
  Burada yine bulunduğunuz niş size yol gösterici olabilecektir. Örneğin, teknoloji haberleri konusunda bir şeyler yazacaksanız blog adında haber ibaresini geçirmeyi düşünmelisiniz. Böylece teknoloji haberleri için başarı şansınızı yükseltmiş olursunuz.
  3. Temel Bilgileri Edinmek
  Bir teknoloji bloğu için özellikle teknolojiyi incelediğiniz bir blog için teknolojiye erişiminizin olması gerekir. Bir teknik onarım bloğu için parçaları sergilemek adına tüm parçalara sahip olmak istersiniz. Bu bir gereksinimdir.
  Teknoloji bloğunda bir onarım ve donanım konusunu ele alıyorsanız bir video kaydedici kullanmanız gerekecektir. Akıllı telefonunuzdan daha iyi bir kameraya yatırım yapmak isteyebilirsiniz. İnanılmaz derecede pahalı bir şey olmasına gerek yoktur.
  Teknoloji her zaman değiştiği için teknoloji haberleri yayınlamaktan fazlasını yapıyorsanız bir teknoloji bloğu diğerlerinden biraz daha maliyetli olabilecektir. Son olarak, teknoloji bloğunuz için de sosyal medya hesapları oluşturmayı ihmal etmemelisiniz.
  kaliteli-icerik-olusturmak.png

  4. İçerik Oluşturmak
  Bir teknoloji bloğu için oluşturulabilecek çok sayıda içerik vardır. Bazı teknoloji bloğu yazarları, teknoloji ve onu çevreleyen endüstri hakkında en son haberlere odaklanır. Diğerleri, teknolojiyi gözden geçiren ve hedef kitlelere beklentiler konusunda yardımcı olmaya çalışan kişilerdir.
  Bazı blog yazarları, teknolojik donanımı kurma, sorun giderme ve onarma konusunda nasıl yapılır videoları yayınlar. Bu blog yazarları mesajlarını iletmek için farklı medya biçimleri kullanır. Teknolojiyi tartışmaya ve uzmanlarla röportaj yapmaya adanmış podcast yayınları vardır.
  İyi bir teknoloji bloğu yazarı olmak için alakalı içerik oluşturmak isteyeceksiniz. Bir teknoloji haberleri blog yazarı olmanız durumunda içerikleri mümkün olan en kısa sürede yayına almak istersiniz.
  Ayrıca ilgi çekici kendi tarzınızı geliştirmek isteyeceksiniz. Bazı insanlar teknolojiyi açıklayan kuru bir tonu tercih edecekler. Diğerleri ise daha gayri resmi bir yaklaşımı uygulayabileceklerdir. Siz ne olursa olsun kendi tarzınıza sahip olmalısınız.
  Tarz oluşturma konusunda yayın hayatını sürdüren diğer blog yazarlarından esinlenmeyi düşünebilirsiniz. Birkaçına bakın ve hoşunuza giden bir şey varsa onu daha iyi hale getirmeye çalışın. Bu sayede potansiyel kitlenize daha iyi bir şeyler sunma şansı elde edersiniz.
  İçeriği ilgi çekici yapan şey öznel olmasıdır. Yapabileceğiniz en iyi şey, birkaç test blog yazısı veya videosu yapmaktır. Bunları test kitlesine göstermeyi düşünebilirsiniz. Onlardan videolar hakkında ne düşündüklerini öğrenin ve geri bildirim isteyin.
  5. Trafiği Yükseltmek
  Teknoloji bloğu yalnız kalmaktan pek hoşlanmaz. İlgi çekici içerik oluştursanız bile kitlenizi büyütmenin bir yolunu bulamazsanız kimse gelmeyecektir. Hedef kitlenizi büyütmek biraz zorlayıcı olabilir ama hedef kitle dışarıdadır ve onu bulmak sizin göreviniz olacaktır.
  • Sitenizin SEO'ya hazır olduğundan emin olmalısınız. Doğru anahtar kelimeleri kullanın, hızlı yüklenebilmesi için bloğunuzu temizleyin ve güncel tutmak için ara sıra küçük değişiklikler yapın. Vaktinizi harcamak istemiyorsanız bir uzmandan destek alabilirsiniz.

  • Diğer yazarlarla ortak hareket etmeye çalışmalısınız. Benzer kitle boyutuna sahip bir blog ile iletişime geçin. Orada yorum yapın. Onlarla ortak çalışma yapmaya çalışın. Böylece her iki tarafın da kitlelerini büyütmesi söz konusu olabilecektir.

  • Sosyal medyanızı güncel tutun ve ilgi çekici içerikler yayınlayın. Teknolojiyi onarırsanız, teknik parçaları yayınlayan bir Instagram hesabı eğlenceli bir fikir olabilir. Bir Facebook sayfası oluşturun ve hedef kitle katılımını teşvik eden içerik yayınlayın.

  • Hedef kitleniz ile düzenli olarak etkileşim kurmaya çalışmalısınız. Onların e-postalarını ve yorumlarını yanıtlayın. Onları önemli birisi haline dönüştürün. Bazen her yoruma yanıt vermemeniz doğru olabilir.

  • Teknoloji bloğunun reklamını yapmaktan korkmayın. Ucuz bir reklam uzun bir yol kat etmenizi sağlayabilir. Bloğunuzun reklamını teknoloji ile ilgili forumlarda yapın. Herhangi bir tanıtım kuralını çiğnemediğinizden emin olun.
  6. Para Kazanmak
  teknoloji-blogu-para-kazanmak.png

  Tutkunuzdan para kazanmak harika bir duygudur. Teknoloji bloğunuz ile yeterince başarılı olursanız bunu tam zamanlı işe dahi dönüştürebilirsiniz. Ancak, bir teknoloji bloğundan para kazanmak bir gecede gerçekleşecek bir şey değildir. Buna hazırlıklı olmanız gerekir.
  • Daha önce belirtildiği gibi bir diğer teknoloji bloğu ile ortaklık yapabilirsiniz. Onun sitesinde misafir yazar olabilirsiniz. Böylece onun kitlesine ulaşabilirsiniz. Ama aynı zamanda onun yazısını yayınlamak için ödeme alacağınız zamanlar olabilir.

  • Bağış kampanyaları para kazanmak için harika bir yerdir. Hedef kitleniz her ay biraz ödeme yapabilir. Belirli içerikler karşılığında ödeme yapmalarını sağlayabilirsiniz. Böylece kendinize bir gelir kaynağı oluşturmuş olursunuz.

  • Etkiniz arttıkça bazı etkinliklerin merkezi olabilirsiniz. Para veya ücretsiz seyahat imkanları elde edebilirsiniz. Bazı şirketler, teknolojilerini gözden geçirmeniz için size ödeme yapabilirler. Alternatif olarak teknolojik ürünleri size gönderebilirler.

  • Sitenize reklam koyabilirsiniz. Bu sitenizden para kazanmanın en temel yollarından biridir. Google AdSense buna başlamanıza yardımcı olabilecek bir platformdur. Reklam yayınlarken aşırıya kaçmamak önemlidir.

  • Sponsorluklar yoluyla para kazanabilirsiniz. Podcast yayınlarınız veya videolarınız için sponsorlar edinebilirsiniz. Örneğin, belirli teknolojik ürünün reklamını yapmanız karşılığında size ödeme yapılabilirsiniz. Sadece bunun reklam olduğu konusunda şeffaf olmalısınız.
  Teknoloji bloğu sahibi olmak, normal blog sahibi olmaktan biraz farklı gibi görünebilir ama çok farklı değildir. Kaynaklarınızı doğru bir şekilde toplamak son derece önemlidir. Bloğunuzun biçimlendirilmesi fazlasıyla önemlidir. Bunun için kaynaklarınızın yüksek kalitede olması gerekir.
  Yazma becerisine sahipseniz başarılı ve kazançlı bir teknoloji bloğu oluşturmak zor olmayacaktır. Blog yazmada yeniyseniz, öğrenmenin en iyi yolu, harekete geçip bugün yeni teknoloji bloğunuzu araştırmaya başlamaktır.
   
  instagram takipçi satın al smm panel fenerbahçe haberleri instagram türk takipçi paketleri
  Üst